Športový klub polície Prešov

Kuba - 2012

Na návrat do dôb dávnych , ake sme tu mali pred 20-100 rokmi bol naplánovaný na prelom januára a februára. Na ostrove slobody sme plánovali potápať v 2 rôznych častiach karibiku a precestovat cez 800 km po krajine.
Náš výlet sme započali letom z Budapešti do Paríža a odtial priamo do Havany, cesta trvala 3 + 10 hodín a do ciela cesty sme dorazili večer. Po prílete nás čakal nekonečný rad na vybavenie vstupných formalít. Potom ďalší rad na zmenenie tvrdej meny na miestne kubánske CUC-y Po tejto 2-3 hodinovej procedúre sme sa presunuli do hotela Ambos Mundos v centre starej Havany. V tomto hoteli prebýval aj Ernesto Hemingway a má tu aj pamätnú izbu.
Večera zakončená mojitom bola na terase hotela s výhľadom na starú havanskú pevnosť.

Ráno nasledoval presun na najzápadnejší cíp ostrova. Transfér bol zabezpečený mikrobusom so prievodkyňou Anabel. Po ceste sme si urobili zastávku na tabakovej farme, kde sme nakúpili prvé kubánske cigary. Fajnšmekri ocenili ich výbornú chuť.
Cesta bola ako v inej dimenzii, špacírovali sa tu traktory, staré UVAZ-y a konské záprahy , jednoducho iný svet.
Podvečer sme dorazili do provincie Pinar del Rio, do hotelového komplexu Maria la Gorda /v preklade Tlstá Mária, kt. pomáhala karibským pirátom/
Resort bol umiestnený priamo na pláži, bývalo sa v bungalovoch a prostredie bolo originál karibské. Strávili sme tu 6 dní.
V tejto časti ostrova sme urobili 5 ponorov na týchto lokalitách :

  • El cobezo de marcel - k videniu barakudy, veľké kraby, koráli
  • Yemaya - preplavba puklinami v stenách
  • El labirento - podmorský tunel
  • Cadena misteriosa - mystriózna reťaz
  • El Almirante - plato

Na lokalitách bola viditeľnosť perfektná t.j. cez 40m, teplota mora 26°C, veľa života a veľké exempláre krabov, langúst a nebojácnych barakúd. Všetky ponory boli robené z lode a cesta k ním trvala od 10-20 minút pohodovej jazdy.

Cez nepotápačské dni sa organizovali výlety do okolia. Jeden deň sme boli pozrieť národný park "Guanahacabibes" - pomenovanie dostal podľa povôdného indiánskeho obyvateľstva, ktoré bolo vyhubené kolonizátormi.
V tomto najzapádnejšom výbežku ostrova sme pozreli cenoty - jaskyne spojené podzemným tunelom s morom, k videniu boli krokodíly, divoké prasce, najmenší vták na svete, kubánske leguány žijúce na pobrežných vypriahnutých skaliskách. Pozreli sme monitorovaciu základňu na pláži, kde sa realizuje výskum a ochrana znášok vajíčok morských korytnačiek. Navštívili sme aj meteorologickú stanicu, ktorá zbiera dáta o počasí a spolupracuje s hurikánovým centrom v Kalifornii.

Po ukončení pobytu v rezorte Maria la Gorda sme sa presunuli do hlavného mesta provincie Pinar del Rio, kde sme absolvovali prehliadku fľaškárne na miestny rum, manofaktúru na výrobu cigár a pokračovali sme do oblasti údolia Vinales.
Vináles - valley je malebné údolie s mogotami - vápencové kopce, tu sme absolvovali prehliadku indiánskej jaskyne a "maliarsko-umeleckého výjavu" na jednom z mogotov s názvom "Mural del prehistorica" - čo malo predstavovať vývoj človeka od trilobitov až do dnešného vývojového štádia.
Ďalší deň naša cesta pokračovala cez polostrov Zapata až do centálnej časti Kuby do oblasti Cienfuegos. Po ceste sme navštívili farmu s krokodílmi, kde sme si ich prezreli od malých 0,5m hačuroch až po veľké kolosy. V miestnej reštaurácii sme si potom pochutili na ich masku.
V Zátoke Sviní na Playa Giron sme navštívili múzeum venované potlačeniu invázie na ostrov v roku 1961. Invázia bola podporovaná USA, kde boli nasadení kubánski exilanti vycvičení CIA a bola potlačená do 3 dní.

Podvečer sme dorazili do hlavného mesta provincie do Cienfuegos, kde sme absolvovali prehliadku mesta. Odtial sme sa v neskorých nočných hodinách dostali do rezortu Guajimico.
Ponory v tejto oblasti boli robené tiež z lode, ktorá bola o poznanie staršia ako tá predchádzajúca, aj výjazdy boli v okruhu do 10 min. plavby.
Odpotápali sme tieto lokality :

  • El Naranjo - stena, krab a langusty
  • Paraiso - plato a langusty
  • Poza - perutíny
  • El Real - preplavba puklinami, muréna
  • Guanabana - stena a trnuchy
  • El Naranjo - nočný ponor, veľký slimák
  • Parallon I - stena a podmorské scenérie
  • El Naranjo - pozostatky vraku

Voľné dni sme venovali kúpaniu sa v nedalekej zátoke, ku ktorej cesta viedla cez jaskyňu a les.
Ďalší deň bol výletik do mestečka Trinidat - mesto pod patronátom UNESCO, v ktorom boli k videniu staré budovy z dôb, keď tomu to šéfovali španieli.

Keď nám nestačilo potápanie v mori, tak me sa vybrali za ponormi naspäť do oblasti Zapata, kde boli cenoty - vodou zaliaté jaskyne, ktoré boli prepojené s morom.
Tam sme urobili jeden kavernový ponor do jaskyne Cueva los Peces.
Po hodinovej pauze na čaj a jedlo sme sa autom odviezli 200-300m , potom sme prešli cez les a skočili do vstupného jazierka - jaskyne Cueva Illona s hĺbkou cez 70m. Po zostupe do 40m hĺbky sme pokračovali vo vertikalnej pukline až sme sa vynorili v mieste nášho prvého ponoru. Bola to veľmi zaujímava preplavba. Túto jaskyňu objavovali a mapovali jaskyniari z Olomouca v 80.-tych rokoch minulého storočia.

Po 6 dňoch v oblasti Cienfuegos sme sa vybrali nazad do Havany, po ceste sme pozreli pamatník venovaný Che Guavarovi v mestečku Santa Klara.
Po príjazde do Havany sme zamierili pozrieť pevnosť a potom novú aj starú časť Havany. Po ubytovaní a večeri sme vyrazili do ulíc ochutnať mojito v bare Floridita a spoznať nočný život. Už pri ceste do Havany sme vedeli, že môže byť problém s odletom, lebo Air France bolo v štrajku. Večer už bolo isté, že aj náš let je zrušený. A preto tu budeme musieť ostať o 2 dni dlhšie. Nakoniec sa nám podarilo nájsť iný let, ktorý letel o pár hodín skôr. Po ceste naspät sme si dali rum v Panama - City, odtiaľ sme leteli na gin do Amsterdamu a nakoniec sme pristáli v Budapešti... všetko dobre dopadlo a my sme sa vrátili z karibského raja do -20°C mrazov na Slovensko. Na akcii nás bolo 16 osôb od Košíc, cez Prešov až po Stropkov.
Toť vsio
kandy
foto je v galérií... bottom corner