index-reportáže
Úvod Akcie Reportáže Lokality Materiály Kurzy Požičovňa Bazár Galéria Linky Press Kontakt
S nestorom vrakového potápania Silvestrom Pekníkom z Ostravy som sa prvy-krát stretol v roku 2003 na stretnutí inštruktorov IANTD v Štiavnických vrchoch, vtedy nám ukazoval fotky novoobjaveného vraku Gója. Ďalšie navnadenie na vraky sme spolu s Ďasnom absolvovali na technickom sympóziu v Budišove - Dominik "Banan" spolu so Silvom a slečnou xyz premietali zábery z dokumentu "Podmorska Polska", v januári 2004 pri ďalšom stretnutí so Silvom som sa poinformoval na náročnosť, technické vybavenie a všetky nebezpečenstvá potápania v studených vodách Baltu. Vrakové potápanie v Balte je iné než potápanie k vrakom Jadranu či Červeného mora. Na potápačov tu striehne zima, prúdy, slabá viditeľnosť, možnosť zamotania sa do rybárskych sietí a lán. Vyžaduje sa použitie suchého obleku, kvalitných svetiel, rôznych rezačov sietí a strihačov oceľových lán. Keďže väčšina ponorov je dekompresných v nitroxových hĺbkach (do -40 m) je dobré mať nacvičené používanie stage s dekompresným plynom EAN50 a tiež aj používanie dekompresnej bóje.
Konečne nadišiel čas a namiesto plánovanej cesty k Jadranu som musel dať dokopy všetky potrebné inštrumenty a vyrazil som k Silvovi do Ostravy. Tam sme naložili zásobné fľaše s héliom a kyslíkom do transportéra a vyrazili sme na 12-hodinovú cestu naprieč celým Poľskom. Cesty v Poľsku na severo-južnom ťahu sú celkom dobré , pripomína to našu diaľnicu, ktorá je v každej dedine preťatá miestnou komunikáciou so semaformi. V úsekoch, kde nie je ich dialnica je cesta pomerne široká a šoféri sa radi uhýnajú na kraj cesty, aby rýchlejšie autá neboli spomaľované (to sa mi na nich páčilo).
Do mestečka Hel sme dorazili asi o 2-3 hodine nad ránom, majiteľ miestneho penziónu nás už vyčkával na ceste. Potom nasledovalo rýchle zoznámenie sa so spolubývajúcimi, jeden pohárik na dobrú noc a šup do postele.
Stravu sme mali v neďalekom hostinci, ktorý patril dcére majiteľa penziónu (ladna kobieta :-), strava bola výdatná a výborná. Po raňajkách nasledoval presun do prístavu, kde nás už čakala loď Hestia s kapitánom Jurkom Lissovskym a jeho bratom, posádka sa o nás vzorne starala počas celej doby.
Potápanie sa riadi zabehaným systémom : Kapitán podľa navigačných prístrojov presne lokalizuje polohu vraku a zhodí naň závažie s bójou. Presnosť lokalizácie bola v našom prípade 100% (raz sa trafil presne do okienka na vraku). Na zatrúbenie potápačské dvojice naskáču do vody k bóji a po lane sa dostanú až na vrak, po prehliadke vraku vystúpia popri lane na deko zastávky a po dekompresii až na hladinu, kde ich vyzdvihne loď.
Po príjazde nasledovalo fúkanie fliaš, večera a zábava na izbe v poslednú noc (trebalo doplniť tekutiny...). V posledný deň bol na pláne jeden hlbší ponor na ponorku v -67m (hĺbkoví a rebreatheroví potápači) a jeden plytší ponor na vrak "Nemiecki sctigacz" v -32m. Zaujímavé bolo sledovať na echolote a sonare zostup k ponorke, na obrazovke boli jasne rozoznateľné kontúry ponorky a pohyb potápačov.
V oblasti Helu je ešte veľa zaujímavých vrakov a pre mňa je to aj výzva a pozvánka na ďalšie vrakové potápanie. kandy
Info o vrakoch je na adrese www.balticwrecks.com a www.divestar.cz
| ||
|