Športový klub polície Prešov

Egypt 2010 - safari St.John´s reef

a...všetko je inak !
Tohtoročný výjazd do teplých krajím k Červenému moru bol naplánovaný na koniec februára a mali sme robiť severné vrakové safari, ale ...nebol dostatočný počet ľudí na zaplnenie lode, tak nám to presunili o dva týždne neskor a na južné lokality St.John´s reef.
Z východu nás na túto akciu bolo 7 potápačov /Peťo x 3, Rišo, Roman, Joži, Dušan a ja/
Cesta lietadlom z Prahy do hurghady ubehla rýchlo...vypomohli sme si becherom...V prístave v Safage nás mala čakať loď Star Jet, ale kedže všetko je inak tak tam bola safari loď - Jessica. Dĺžka tejto lode bola 32 m, šírka 8 m. Každá kajuta mala vlastné sociálne zariadenie, jedla bol dostatok a personál ústretový. Niektorím sa ušla kajuta na prízemí, iným v podpalubí ...
Potápanie sme začali hneď na druhý deň na lokalitách Gamour Soraya a Panorama reef ...hneď zostra, lebo to boli korálove záhradky s farebnými rybičkami.
V tento deň sme dali iba 2 ponory, pretože nás čakala dlhá cesta na juh. Druhý potápačsky deň sme boli na lokalitách Elphinstone, Shaab Marsa Alam a Shaab Sharm - stena a dva krát plato s murénkami a trnuchami, okrem iného rybieho drobizgu.
Až na tretí deň sme doplávali na najjužnejšie egypťakovské lokality - Habili ali, Big Gotta a Dangerouse reef - tu sme dali aj nočný ponor v jaskynkách. Na prvom ponore sa nám podarilo zahliadnúť bielocipáka, ale bol v dialke, čiže to nebolo klasické stretnutie tretieho druhu.
Ďalšie lokality boli Gotta small, Umm Chararim a Sataya south, tiež sme si urobili nočák a pri ňom pozorovali loviace perutíny, kalamáre a trnuchy. Aj v tento deň sme mali sťastie na bielocipáka, no zase iba v diaľke.
Piatý deň sa dvíhli vlny tak sme sa presunuli z Satayi north na Abu Galawu, kde sme zažili piesočnú búrku pod hladinou vody...viditeľnosť klesla miestami na 0,5m a nad hlavami nám krúžili lode hľadajúce misto v závetri..šak aj toto je adrenalín.
Vďaka vlnám a vetru sa kapitán rozhodol, že ďalej to už tahať nebude, tak sme tu kotvili skoro 2 dni - zapotápali sme si aj na Erg Mamdouh, kde more bolo pokojnejšie, veď závetrie. Odtiaľ sme už nešli na sever do Safagy, ale sme to zapichli západne do prístavu Hamata a odtial busom do hurghady. Hamatu som zažil pred cca 6-7 rokmi a bol to koniec sveta s prístaviskom pre safari lode...dnes už je to vystavané mestečko s hotelmi a pekným mólom.
Akcia pekná, osádka super ..len tých žralokov mohlo byť o trošku viac a bližšie, no aj vianoce su iba občas.

toť vsio kandy

video
foto

bottom corner