Športový klub polície Prešov

Egypt 2009 - safari St.John´s reef

V štádiu vrcholiacich príprav našej cesty na Bali prišla od západu /CZ/ zaujímavá ponuka na týždenný pobyt s potápaním - tzv. potápačske safari. Safari sa malo uskutočniť v najvzdialenejšej časti Egypt - hlboký juh - St.John´s reef /na obratníku raka/
Odchod z uzimeného Slovenska cez Kysak priamo do Prahy bol v polovici marca - najlepší čas na odlet do teplých krajín.
V Hurghade nás s teplým počasíčkom čakala Petra z TOP DIVE-u a s ňou aj autobus, ktorý nás potiahol južným smerom až do prístavu Marsa Alam /cca 300km smerom na Sudán/
V prístave bola pre nás pripravená oceľová safari loď - Star Jet *****. Dĺžka tejto bielej krásavice bola 35 m, šírka 8,5 m. Každá kajuta mala vlastné sociálne zariadenie, jedla bol dostatok a personál ústretový... moja maximálna spokojnosť.
Pri zadelení do skupín sme sa prebojovali hneď do prvej - ja, Rudo, Marek a Braňo. Malá skupina má výhodu v tom, že je flexibilná a pomerne rýchla. Prvá skupina zase v tom, že pri nastrojovaní sa vám nikto nemotá popod nohy... nezavadzia.

Potápanie sme začali tzv. check ponorom... na správne doladenie a dovaženie /morská voda, hliniková fĺaša a polosuchý oblek/
Ponor sme robili na lokalite Shaab Marsa Alam - jednalo sa o útes popretkávaný jaskyňkami s rybičkami. Na piesočnom dne sme objavili ležat trnuchy modroškvrnité... na začiatok celkom fajne. Aj druhý ponor sme dali na tejto lokalite, lebo loď sa pripravovala na celonočnú plavbu na juh. Na konci ponoru k nám priplávali veľké ryby - napoleóny, s ktorými sme sa chvíľku pohrali - veľmi ich zaujalo moje zrkadielko na ruke... alebo žeby im vadilo, že som ich oslňoval ?... to už neviem. Pri preplavbe bolo more dosť rozbúrené, ale vďaka stabilnej lodi sme to ani nepocítili - noc v spacačiku na hornej palube bola fantastická... ako aj všetky ďalšie. Ráno sme sa zobudili na útesoch Sv. Jána - St. John´s reef a začali sme lokalitou Big Gotta - klasický útes pod vodnou hladinou po stranách obrastený korálmi a popretkávaný jaskyňami a puklinami - nekonečný a nádherný labyrint. Z dier na nás vykúkali veľké mureny jávske. Pri druhom ponore na tejto lokalite sme sa zase hrali s napoleoniou rodinkou. Tretí ponor tohto dňa sme robili na lokalite Gotta Basala - pri tomto ponore nám figurantov pri fotení robili húfy tuniakov a barakúd. Nočný ponor bol v chudobnejšej zostave, nikomu sa už nechcelo do vody... veď 4 ponory denne dajú potápačovi riadne zabrať. Nočný život má tiež svoje čaro... kalamáre na výlete... zaujímavé nočné živočíchy s bleskovým zrýchlením pri pocite ohrozenia. Tretí potápačský deň sme začali na lokalite Gotta Soraya - vraj tu majú byť žraloky... celý ponor čumíme do hĺbky, ale žraloka nikde...asi zlý vtip. Keď nie je, tak nieje... smutní sa vraciame na loď. A tam to bolo - priamo pod našou loďou sa promenádoval nádherný dlhoplutvák... narástol do 2-3m dĺžky... iný pocit, adrenalín sa nám vyplavuje do krvi... hor sa za ním, kto ho krajšie odfotí, nakameruje... hrali sme sa sním až kým sme nevydýchali naše 12 litrové fľaše do rezervy - nič sa nedá robiť, šup hore na palubu. Až vtedy sa spustila spŕška dojmov a pocitov... no žralok je žralok - a presne na toto sme tu merali dlhú cestu zo stredu Európy.
Pri druhom ponore sme už toľko štastia nemali - neprišiel. Vytešovali sme sa fotením iných rýb a farebných korálových záhrad. Poobede sme sa presunuli na ďalšiu pozíciu - Dangelouse reef. Na tejto lokalite sme stretli korytnačku - karetu pravu, ako si spokojne oddychovala v svojej pukline, urobili sme si s ňou zopár fotiek a vydali sme sa do jaskyniek... akosi ma to chytilo - prepchávať sa cez úzke pukliny a tipovať či to niekde vedie, alebo je to iba slepá ulička v ktorej sa treba otočiť a vrátiť sa na rázcestie. Nočný ponor sme dali po piesočnatom dne... svietili sme perutínom pri ich love na malé rybičky... celkom dobrá zábavka. Pri ceste nazad sa to pod loďou začalo blýskať lampami...čo sa to deje sme nechápali, až keď sme sa priblížili a uvideli ďalšieho dlhoplutváka... aj my sme blikali lampami...žralok v noci má iné čaro... nevieš odkiať sa vynorí.
Lokaliu Habili Ali /small či big/ pozná asi každý, kto už bol na safari... najznámejšie lokality tejto oblasti... silné prúdy a žraloky. Zodiak nás odviezol na náveternu stranu útesu a vyhodil nás do modrej nekonečnej hĺbiny..klesáme na 30m a hľadíme do modrasta či sa tam neobjavia kladiváky... nič - nič... iba veľké tuniaky, ale to nie sú žraloky. No nevydalo pre tento krát, tak pozorujem hladinu pri vrchole útesu, či aspoň tam niečo nebude... bolo, až mi dych vyrazilo... na útese za dlhú hadicu bolapricvaknutá kompletná výstroj potápača. Iba sa tak voľne hompáľala, tu opasok, tam plutva... a kde je jej majiteľ ? v žakete nebol... chvála Bohu, asi by sme mu už nepomohli...lebo to tam vyselo asi 2 dni. Výstroj som zbalil, žaket prifúkol a odtiahol na našu loď... potápači čo ma videli mali oči plne otázok... kde je chýbajúci potápač ? ukľudnil som ich - niet ho. Po vytiahnutí výstroje na palubu sme zistili, že vo flˇaši bolo asi 10 bar vzduchu, žaket bol predratý od útesu a dlhá LP hadica bola tiež zbavená opletu. Kapitán dal echo ostatným lodiam či sa im niekto nestratil alebo či nestratili výstroj. Asi o 10 minút pribehol zodiak s potápačom bez výstroje , že on to stratil - ok, skúšobna otázka na značku a popis výstroje... nesedí - on hľadal niečo iné... tak musí hľadať ďalej. Potešil som sa :-) veď výstroj sa vždy pridá.
Ďalší ponor na tejto lokalite, ale z druhej strany bol zase na žraloky neúspešný ...asi sme si svoju dávku žraločej prítomnosti vyčerpali.
Na tretí ponor /lokalita Umm Chararim/ sme išli traja s mladým CZ divemasterom, po obligátnom úvode a preliezačkách celej skupiny cez diery sme sa rozdelili na fotografov a predieračov. Fotografi išli na korálove záhrady fotiť rybičky a my dvaja sme sa začali predierať čím ďalej tým užšími dierami, občas sme museli použiť aj silu rúk, keď už nohy nemali dostatok priestoru na záber. Nočný ponor sme dali na kľudnom dne pod našou lodičkou na lokalite Sataya east...nočná pohoda, až na záver keď mi po prstoch prešli predĺžené vlasy od medúzy s riadne pálivým obsahom. Prsty začali pomaly puchnúť - alkohol nepomáhal a ani horúca voda, tak som skúsil ocot a to zabralo. O pol hodinku už to bolo v norme... nová skúsenosť.
Nový deň sme začali hneď o 7 hodine ponorom zo zodiaku na západnej strane tejto lokality - pohodový ponor pomedzi veľké korálové bloky porastené mozgovým korálom a celé kolónie sasaniek s klaunami. Po presune na Shaab Claudia sme sa opäť navnadili na jaskyne, ale tento-krát to už boli veľké priestory, kde mohli plávať potápači aj vedľa seba. Poobedňajší ponor bol na Shaab Mahsour, kde boli homole celé porastené rôznofarebnými mäkkými korálmi so záplavou rýb. Na noc loď priparkovala k polostrovu a nočný ponor bol popri korálovej stene /lokalita Siyoul/. Pri tomto ponore sme na chvíľu zazreli aj sibu škvrnitú, ktorá nám zdrhla do lagúnky... tam sme ju aj napriek intenzívnemu hľadaniu už nenašli. Na šiesty deň bola naplánovaná lokalita Elphinstone, do vody nás išlo čoraz menej, lebo sa objavili problémy s ušami a dutinami.
Posledné ponory boli v zátoke Marsa Shoana, kde sme do úmoru hľadali dugongov, nepodarilo sa nenašli sme ich ako sa pasú na morskej tráve. Zátoka nebola členitá a dno bolo zarastené trávou, ktorou sa kŕmili korytnačky a ďalšie ryby. Ich lokalizácia bola ľahká - podľa zakalenej vody v okolí paše. Pri nočnom ponore sme pozorovali kalamárov a sépie pri love. A tu sa potápanie skončilo. Podarilo sa mi urobiť 22 ponorov...celkom makačka. Ale veď na toto som tu vlastne išiel.
Zaujímavé lokality, zaujímave ponory... len tych žralokov mohlo byť trošku viac.

toť vsio kandy

foto

bottom corner