Športový klub polície Prešov

Egypt 2008 - Hurghada

A je po zime, čo s načatou jarou ? hor sa k moru a rovno k červenému. Tak začala potápačská sezóna 2008. Nalodenie na palubu lietadla priamo v Budapešti /31.apríla/ a hurá vpred do Hurghady. Púšť a more na obzore... paráda po roku zase egypt... až mi to chýbalo.
Ubytko v starej časti Hurghady v Dahare v hoteli Sahara resort /+-3*/, trochu si po ceste pospať a poobede už máčame kosti v teplej vodičke pri kontrolnom ponore /vzduch 30°C a voda 24°C/. Pridať - ubrať olovo, flašu hore-dole nech sme na ďalšie ponory správne vyladení. Skupina je veľká a rôznorodá, máme tu pokročilých, menej pokročilých a aj skoropotápačov, nevadí zvládneme to, urobíme skupiny podľa skúseností a zručností. Okrem podvodníkov sú s nami aj šnorchlisti, spolu nás je 16 ľudí.

A začíname. Loď je pekná a nebude nám na nej nikto zavadziať iba naša grupa a 2 potápači pžímo z Pžahy, plus divemaster Honza zo základne Lighthouse.
Prvý ponor z lode Sea Lady dávame na plytkej lokalite Gotta abu Ramada /známa aj po názvom Aquarium/, hmýry sa to farebným životom, aký nepoznáme z naších domácich lokalít, no more je more. Maximálka je od 12 do 15 m, na rozpotápanie dobrá lokalita, k tomu makké a tvrdé korály a rybia polievka. Hodinka oddychu po výdatnom obede každého poteší a druhý ponor dávame na južnej strane tejto lokality. Večer skontrolujeme či sa nám po ceste nevyliali kvapky na prevenciu /od 40 do 50 %/ všetko je ok, tak ich pomaly a s rozumom likvidujeme.
Druhý potápačský deň noríme na lokalite El Fanadir je to niekoľko kilometrov dlhý úzky útes severo-južného smeru, útesový múr začína v 12m a padá až do 40m, kde sa mení v piesočné plato. My letíme rovno do 25m, keď už sme akože rozpotápaní. Dole na nás čakajú veľké gorgónie spolu s peknými kanicmi. Plynulý presun do menších hĺbok a sme v korálových záhradach, kde je vždy na čo pozerať. No čas a zásoba plynu je neúprosná, tak musíme von... veď nie sme ryby ale suchozemci. Poobedňajší ponor dávame na lokalite Gota abu Galawa - iba 15m hlboká, ale o to dramatickejšia lokalita. K videnie pestrofarebné rybičky a korálove ergy vyrastajúce až k hladine. A je tu ďalší den ..dnes sa vyberieme do podmorského národného parku Giftun. Je tvorený dvoma ostrovmi - Small a Big Giftun, známe to ciele aj nepotápačskej verejnosti, ktorá navštívy Hurghadu. Začíname na lokalite Shaab Sabina - útes začína na severnej strane Giftunu a tiahne sa 300-400 m severne...skok z lode a už sa vznášame nie nad záhradami, ale nad poliami korálov. Asi dvojmetrová muréna sa pred nami ukrýva v záraste tvrdých korálov, nepomohlo jej to, vystopovali sme ju. Loklaita je viac bohatá na roznorodé koráli než na rybí život. Po 55 minútach končíme ponor, ale ostali by sme tam este aspon dva dni. V tejto nádhere pokračujeme druhým ponorom na Malom Giftune ...letíme nad vejárovitými korálmi a hľadíme do magickej modrej...a zrazu z hĺbky k nám mieri jeden korytnák a potom hneď aj druhý. Nechytať !!! neskoro, ruky boli rýchlejšie než moje posunky. Korytnaky to zbalili a zamierili do hlbočiny, ešte že sme stihli urobiť zopár záberov . Posmutní pláveme vpred a pred mani sa vynárajú malé veľryby..napoleony. Obhliadnú si nás a pokračujú ďalej,lenže v opačnom smere ako my. Sme už na rezerve, tak von z vody..čaká nás nočák.
Loď zaparkuje v zátoke, mimo dosahu vĺn. Po nastrojení a kontrole výstroja naskáčeme do vody, vonku je už tma a pod hladinou je o poznanie tmavšia. Ako svetojánske mušky s lampášmi v rukách prezkúmavame morské dno a priľahlý útes. Formy života sú už iné... nočné tvory. V jaskynkách si na dobrú noc ustlali dvaja korytnaky, dvere si upriadli zo slín a výlučkov tela, aby ich nerušili dotieravci. Keďže je to náš tretí ponor v jeden deň, tak hlbka je iba do 9 m, doba ponoru 54 minút, teplota vody 24°C.
Po návrate do hotela sme prešvihli večeru,tak to vyzerá na hladové údolie..ale nie, ešte že neďaleko je košari shop, nakúpili sme asi 10 porcii aj s pikantnou omáčkou a hurá plnit si žalúdky. Po polnoci sme mali dohodnutý výlet do Kahiry, tak už sme ani postele neburdali. V družnej nálade sme to potoahli až do doby odchodu.

Cesta do Caira trvala cca 8 hodín mikrobusum a na zadných sedadlach v polospánku mi to rýchle ubehlo, akurýt druhý šofer nema kde hlavu skloniť, lebo tam bola tá moja ale vydržal to . Prehliadka egyptského múzea, pyramíd, výrobne papyrusov a vonaviek a šup naspať do Hurghady k moru...a ponory možu pokračovať.

Posledný deň na mori... ideme až na sever, na posledné útesy v dosahu jednodenných plavieb ideme na útesy "Matky mesiaca" alebo po arabsky Umm Gamar, kto jak chce. Tento útes má tvar polmesiaca, preto ten názov. Posledné tri ponory , karty vo foťakoch už sú plné a vždy je čo fotiť. Na začiatku tretieho ponoru sa nám na hranici viditeľnosti podarilo zbadať húf defínov až teraz môžme ísť spokojne domov, videli sme čo sme chceli a stálo to zato.

toť vsio kandy

foto a videoklip

bottom corner