Športový klub polície Prešov

Egypt - Hurghada 2005

Návrh vyraziť na kľudnejšie potápanie než je safari padol už v októbri 2004, keď sme odchádzali z lode Prestige, kde sme strávili týžden plný potápania /3-4 ponory denne/ na útesoch Sv. Jána /pri hraniciach Egypta a Sudánu, na obratníku Raka/
Vraveli sme si, že to budú kľudné 2 ponory denne so zázemím v dobrom hoteli s večernými výletmi do miestných podnikov.

Slovo dalo slovo a v polovici mája už sme sedeli v lietadle a mierili do egyptskej Hurghady. Prvá časť skupiny tam už týžden oddychovala. Druhá časť sa pripojila neskôr. Samotné nalodenie na palubu lietadla sme stihli len tak-tak, pretože v letiskovom bare bola dobrá akcia na becherovku. Po odopnutí bezpečnostných pásov sme začali odbúravať cestovnú horúčku rôznymi nápojmi. Pri tejto činnosti sa celá skupina spoznala a začali sa prehlbovať priateľstvá.
Po 3,5 hodinách letu sme šťastne pristali v Hurghade, kde nás privítalo sálave teplo púšte a polnočné mesto. Potom už len rýchly transfer do hotelov, vykšeftovanie väčšej izby s recepčným, privítací drink a šup pod deku.

Prvý deň sme potápaniu dali pokoj, aby sme sa aklimatizovali s poznali blízke i vzdialené centrum Hurghady.
Ďalší deň nás ráno pred hotelom čakal mikrobus, ktorý nás odviezol do prístavu, kde sme sa nalodili na našu loď menom Ms. Rwan /čudné meno ale co už/ Prvé ponory boli sme robili na lokalite Gotta abu Ramada - pieskové dno s maximálkou cca 15m. Na útese boli skoro všetky korálove rybičky a aj trnucha. Ďalší ponor bol okolo 3 ponorených útesov Elruk Talata, rozlohou malá lokalita s klasikou rýb. tieto lokality sú vhodné na check-dive a pre výcvik OWD.
Druhý deň sme chceli niečo hlbšie a zaujímavejšie, tak sme vyrazili na lokalitu Ras Disha, tu to už bol celkom zaujímavý driftový ponor, pri ktorom sme stretli napoleóna a trnuchu.
Lokality boli pekné, ale my sme boli zhýčkaní útesmi Sv.Jána, tak sme chceli niečo ešte lepšie a bez ďalších lodí. Tretí deň sme sa vydali na vzdialenejšiu lokalitu Carles... a to bolo niečo pre nás. Okolo nás široko-ďaleko žiadná loď, dva veľké podmorské skaliská s nádhernými korálovymi záhradami a mierným prúdom - Ta to už hej. Druhý ponor toho dňa bol tiež na zaujímavej lokalite Umm Gamar, bol to útes s majákom. Pod hladninou bola zaujímavá stena s jaskyňami.

Tu sa potvrdilo, že najlepšie lokality sú čím ďalej od potápačského priemyslu, tam to nie je až tak zničené a ryby nie sú poskrývané v škárach.
Štvrtý deň sme sa vybrali na známy ostrovček pri Hurghade a to Small Giftun. Na telto lokalite aj napriek masívnej návštevnosti bolo na čo pozerať...v dierach boli ukryté veľké murény, bolo vidieť trnuchy a nádherné gorgónie. Po ďalších minútach jazdy sme skončili na lokalite Ben el Gebel. Bol to zaujímavý ponor s veľkými rybami. Keďže sme sa netrafili do správneho kanála a nenašli sme našu loď, tak sme ponor ukončili vypustením deko-bójok. Od lodi sme boli vzdialení iba zopár desiatok metrov, no museli sme vo vlnách preplávať útesovú tabuľu... občas sa zdalo že je to boj o život, hlavne keď vlna klesla a mi sme ručkovali po ostrých koráloch.

Posledný deň nás na lodi bolo pomenej, pretože väčšina účastníkov dala prednosť aquaparku. Pri prvom ponore na Abu Ramada south o nič neprišli, pretože to bol iba mierný svah pokrytý pieskom. Druhý ponor sme si dali na Abu Ramada drift, ale sme vyskočili na náveternej strane útesu - žiadny potápači, iba mi v trojke a okolo nás veľké ryby a krásne čistá voda. Po naplávaní na záveternú stranu sa vyrojili desiatky potápačov a veľké ryby sa záhadne stratili, ani sa im nečudujem.

Keď mám zhodnotiť potápanie v tejto časti Egypta tak je to slabšie než Sharm el Sheikh či Dahab, o St.John´s reefs ani nehovoriac. Hurghada to je potápačský priemysel...a aj na podmorskom svete to je vidieť - poničené korály, vyplašené ryby a dosť odpadu na kotvištiach. Ale aj tak je to krásne potápanie.

toť vsio kandy

daj mi pusu klipko trnucha kandy
pusinky Jaro & co klipky
Joži a Danka medúza potápač Joži
napoleón k sebe - držte buddy tím kanic
Jaro a Joži húúúf naši
Sea gull pláž Sea gull Sea gull
zadná paluba Ms.Rwan sun deck nalodenie
zem na obzore naša izba s Evkou lodičky
co tam je ? potápačský priemysel močiš ? nohy ?

bottom corner