Športový klub polície Prešov

Egypt - Dahab 9/2011

Druhá tohtoročná návšteva Dahabu a Egypta sa mala niesť v znamení hlbokých ponorov na rebreatheru SATORI s Ďasnom....
Ako vyšlo-nevyšlo, tak Ďasno musel svoju účasť zrušiť a ostal som na akciu sám. Ešteže som si dopredu poriešil aj rekreačnú časť akcie, tak sme do Dahabu vyrazili na konci septembra v tomto zložení : ja, Janka, Rudo, Ivo a Dano s rodinku. Leteli sme trasu Rzesow - Sharm, cesta nazad bola s medzipristánim v Gdaňsku :-(.
Z predpokladaných troch týždňov sa doba pobytu scvrkla na 7 dní. Ale v batožine som si našiel aj svojích 60 kg na moj rebreather a par kíl vapna , plus nevyhnutné množstvo automatík a náradia. Hmotnostný limit batožiny nepotápačov veľmi potešil.
Tentokrát sme boli hosťami základne Planet divers - Petra Paszeka. Ubytko bolo trošku luxusnejšie ako v januári...len chýbala pelešáreň.
Odpotápali sme tieto lokality :

  • Lighthouse - domáca stena s korálmi a rybim drobizgom
  • Lighthouse smetisko - napravo od útesu...amforové pole
  • Golden blocks - korálové záhrady
  • Caves - jaskyne
  • Canyon - puklina v útesovej tabuli
  • Bells - komín a preplavba do blue hole
  • Blue hole - modrá diera
  • Gabr el bint - južnejšie od juhu na lodi


Potápači boli rozdelení do dvoch skupín. Prvú s OWD-čkami som viedol ja. Druhá pokročilá grupa bola vedená PL divemasterami.

Prvé dva dni som ladil výstroj a konfiguráciu. Na lokalite Canyon som preplával celý kaňon cez okno až na otvorené more. Profil ponoru bol 50m / 20 min na dne a potom 45 min dekompresia. Ďalší hlboký ponor bol v blue Hole ...preplavba cez arch- tunel s profilom 60m /20 min s dekomprsiou 50min. Ako bottom gas bol použitý trimix 18/45 v S80 na ľavej strane RB, tiež ako bail out v S40 ako stage s regulátorom aj prepojením do swich-bloku. Ako deco plyn bol použitý EAN50 S80 v pravej fľaši. Konfigurácia bola ventilmi dole...kvoli dostupnosti uzavretia v prípade free-flow swich-bloku. Vysycovací ponor som robil v posledný deň 40m / 60min.
Potápanie s RB dáva iný rozmer s ohľadom na úsporu plynov a plánovania ponorov.
Vydarená jesenná akcia.
toť vsio kandy

bottom corner